Skip to content

Základy značení a parametry

Pomohly vám naše stránky, nebo se vám prostě jen líbí že tu najdete informace, návody, kalkulátory a katalogy ke stažení ve formě srozumitelné i pro začátečníky?

 

podportenas

 

Na této stránce najdete základní údaje a parametry vybraných hydraulických komponent jako jsou čerpadla a hydromotory. Seznam i obsah se neustále rozrůstá, přidávají se další typy a jejich parametry, proto pokud něco nenajdete dnes, vraťte se později, nebo nám napište pomocí kontaktního formuláře. Pokud to bude v našich silách, parametry sem doplníme. Na stránce najdete jen základní parametry vybraných komponent. Kompletní katalogové listy s úplnými parametry, grafy a tabulkami (pokud je máme k dispozici) najdete v sekci ke stažení.

 

Všechny hydraulické komponenty jsou značeny podle určitých parametrů, kterým vždy odpovídá nějaká zkratka (aby výrobce nemusel na maličký štítek psát příliš mnoho textu). Proto jsme pro vás připravili seznam nejběžnějších zkratek pro základní parametry:

 

Základní parametry a zkratky uváděné na štítku:

 

Vg

Geometrický objem, tedy objem na jednu otáčku. Používá se pro značení čerpadel, hydromotorů a orbitrolů (a některých dalších rotačních komponent). Uvádí se vždy v cm3/ot (pokud není na štítku výslovně uvedeno jinak). Pokud jde o čerpadlo/hydromotor s proměnlivým provozním objemem, značí se krajní hodnoty jako Vmin a Vmax.

 

Qn

Nominální průtok, tedy provozní hodnota průtoku (obvykle při nějakých nominálních otáčkách (Nn). Nejedná se o maximální ani minimální hodnotu, ale o hodnotu považovanou za provozní. Obvykle lze dosáhnout (nebo v případě hydromotoru použít) i mnohem vyšší hodnoty (až do maxima daného štítkem nebo katalogem), ale hodnota označená jako Qn odpovídá provozní hodnotě (obvykle při nominálních provozních otáčkách). Obecné označení průtoku je Q. To se používá např. ve schématech pro označení hodnoty provozního průtoku v okruhu, nebo v některé větvi okruhu, pokud je průtok v ní odlišný od celkového průtoku v okruhu. Značí se obvykle v l/min (též dm3/min – je to totéž), pokud není výslovně uvedeno jinak. Qmin a Qmax pak smaozřejmě označuje minimální a maximální průtok, pokud je tato hodnota uvedena.

 

Nn

Nominální otáčky. Jedná se o provozní hodnotu otáček, obvykle vztaženou k nějaké další hodnotě (například nominálnímu průtoku čerpadla/hydromotoru). Nejedná se o maximální ani minimální hodnotu. Ty jsou uvedeny samostatně na štítku nebo v katalogu (Nmax a Nmin). Většinou se otáčky uvádí jako ot/min (n/m nebo n/min), někdy ale i jako ot/s (n/s), tedy otáčky za vteřinu. Je tedy potřeba si toto pohlídat.

 

P

Též Pn, označuje provozní tlak. Písmenem P se také značí místo pro vstup tlakového oleje, jde však jen o náhodnou shodu (jde o první písmeno dvou různých slov, která náhodou obě začínají na P). Pmax pak označuje maximální povolený tlak (většinou jen po velmi krátko dobu – v řádu vteřin, nebo několika málo procent provozního času), Pmin pak minimální provozní (dosahovaný) tlak (pokud je potřeba ho uvádět).

 

L a R

Většinou jde o označení směru otáčení, není to ale 100%. Obvykle se dává na konec označení. R se někdy nepíše, protože jde o „obvyklý“ směr otáčení.
U Bulharských čerpadel se setkáme míto R a L s písmeny A a C, a to prozměnu vždy na začátku označení. Písmeno C přitom nahrazuje R, a A nahrazuje L (C je tedy pravotočivé, A je levotočivé čerpadlo).

 

Vstup a výstup, směr otáčení.

Většina čerpadel nemá žádné označení vstupu a výstupu. U obousměrných typů je to jedno, ale u těch jednosměrných (kterých je naprostá většina) je to zásadní věc. U jednosměrných čerpadel a hydromotorů obecně platí, že větší díra je vždy ta s menším tlakem a naopak. U čerpadel je tedy větší díra sání a menší výtlak (u hydromotorů je menší díra vstup tlaku a větší vracečka). Pokud mají díry stejný průměr je velká šance že jde o obousměrný typ. Vždy je ale potřeba to ověřit.

 

Směr otáčení také nemusí být zcela jasný a šipky nebo označení směru má jen pár čerpadel. Směr otáčení se ale u jednosměrného čerpadla s různě velkými otvory dá poměrně snadno určit pouhým pohledem. Vezměte si čerpadlo (hydromotor, ale u něj jsou vstup a výstup opačně – menší díra je vstup) do ruky tak, že budete mít hřídel směrem k sobě, a vstup/výstup po stranách (pokud jsou na zadním víku, pak natočte čerpadlo tak, aby byly otvory vedle sebe, a zapamatujte si kde je větší z nich). Olej vždy proudí čerpadlem od většího otvoru k menšímu, a to OKOLO ozubených kol venkem (ne tedy mezi ozubenými koly, jak si někdo myslí, ale okolo kol venkem). Pokud si tedy v této poloze čerpadla představíte jak olej vstupuje do čerpadla a kolem kol proteče skrz něj k výstupu, je vám jasné které kolo se kam točí (kola do sebe zabírají, a jsou vždy dvě, stejně velká, jedno na hřídeli, druhé je volně, stejně daleko od středu čerpadla). Pokud tedy máte čerpadlo například sáním vlevo a hřídel je od poloviny výšky čela nahoře, pak jde o pravotočivé čerpadlo (horní kolo se bude otáčet od sání k výtlaku směrem doprava). Viz obrázek:

 

pravotocive_cerpadlo

 

Seznam nejčastějších označení podle typu a výrobce:

 

Čerpadla:

Ve značení čerpadel panuje asi největší chaos.
Jeden výrobce značí průtok (a to ještě při různých otáčkách), druhý objem na jednu otáčku, třetí někdy tak a podruhé jinak, a čtvrtý projistotu značí tak, že z toho bez katalogu nepozná nikdo nic. Proto zde najdete stručnou informaci o tom jak který výrobce značí a podle čeho se orientovat například při nákupu staršího čerpadla z inzerce.

 

Rozhodující je vždy katalog nebo štítek.

Naprostou většinu čerpadel nelze pohánět přímo řemenem. Nesnesou totiž namáhání hřídele, a pro pohon řemenem je třeba zhotovit (koupit) přírubu s ložiskem nebo předlohový hřídel a speciální hřídelovou spojku.

 

Pokud si nejste 100% jisti, vždy si raději vyhledejte parametry přímo v katalogu výrobce. Mnoho katalogů najdete přímo na tomto webu v sekci ke stažení. Průběžně přidáváme další.

 

– Jihostroj:

Základní označení naprosté většiny čerpadel od Jihostroje (všechny typy U a UN, neplatí to ale pro čerpadla ZC a ZBC, a čerpadla řady U s označením končícím S04. Také moderní verze čerpadel řady U mívají trochu jiné parametry otáček a tlaku – týká se to řad jako UR a pod.) udává geometrický objem na jednu otáčku (Vg), a u naprosté většiny z nich jsou tak zvané nominální otáčky (Nn) 1500 ot/min. Minimální provozní otáčky se obvykle pohybují okolo 400-600 ot/min, maximální pak v rozmezí od cca 1800 (pro větší velikosti) po cca 2200 až 2500 (pro menší velikosti a novější typy). U starších řad U a UN jsou pak maximální otáčky s plným provozním tlakem jen 1600-1800 ot/min i pro menší typy a nad tuto hodnotu musí být tlak v okruhu snížen na 12MPa (120 barů). U novějších typů už toto neplatí, a některé typy mají naopak vyšší provozní tlak, a to i ve vyšších otáčkách. Vždy rozhoduje katalog nebo štítek. Maximální provozní tlak je u starších typů U a UN 160 barů, u novějších pak o něco více (podle typu – viz kalalogy ke stažení).
Pokud tedy chceme znát průtok čerpadla např. UN20, jednoduše vynásobíme číslo v jeho označení otáčkami a vydělíme tisícem (vyjde nám teoretický průtok v l/min. Ten reálný bude o cca 3-5% nižší).

 

U čerpadel řady U s doplňkovým označením S04 je sice vyznačen také geometrický objem (Vg), ale protože jde o speciální typ se stabilizací průtoku, bude průtok uveden na štítku (nebo v katalogu) zvlášť, a bude od určitých otáček (cca okolo 1000 ot/min) stabilní bez ohledu na rostoucí otáčky čerpadla. Pracovní tlak bývá u tohoto typu snížený (max. otáčky naopak mohou být díky tomu někdy zvýšené, neplatí to ale vždy), a je třeba řídit se vždy štítkem. Na rozdíl od čerpadel ZBC lze čerpadla řady U__S04 předělat zpět na běžné čerpadlo řady U, ale je k tomu potřeba výměna celého zadního víka. Po předělání pro něj platí hodnoty uvedené v katalogu pro běžné čerpadlo řady U (U_).

 

U čerpadel ZC je označen nominální průtok (Qn), tedy průtok při jmenovitých otáčkách (Nn). Ty jsou vždy uvedeny na štítku, a obvykle je to 1500 ot/min. Někdy najdete v označení čerpadel ZC oboje – průtok i objem. První číslo pak udává průtok a druhé geometrický objem (Vg) (pokud samozřejmě nejde o dvojité čerpadlo, tedy dvě různě velká čerpadla za sebou, pak by samozřejmě první číslo byl průtok prvního čerpadla a druhé číslo průtok toho druhého. Pokud jsou obě čerpadla z dvojice stejná, pak by opět šlo o průtok a objem, a platil by pro obě čerpadla stejně).

 

U čerpadel ZBC je také uveden nominální průtok (Qn) ovšem protože jde o speciální čerpadla se stabilizací průtoku, průtok bude téměř stejný od cca 900 ot/min nahoru (až do 2500 ot/min, což je maximum povolené pro ZBC 10 a ZBC 12. Pro ZBC 15 jsme hodnotu max. otáček nenašli). Provozní tlak těchto čerpadel je snížen na 55 barů, a nelze ho měnit (čerpadlo by se už při 80 barech poškodilo!).

 

– „Bulhaři“:

U bulharských čerpadel starších typů (s označením A__X nebo C__X, případně A__XTM nebo C__XTM, od výrobců jako Badesnost, Chugrabluka (oboje může být napsáno v azbuce) a podobně. Může, ale také nemusí, to platit i u novějších typů GR1, GR2, GR3 a „ECO“ – u těch se dnes už také většinou značí klasicky, tedy objemem na otáčku, takže pokud si nejste jistí, raději si parametry ověřte) výrobce značí skutečný (reálný) průtok oleje při 2500 ot/min. Bez ohledu na nominální otáčky uvedené na štítku je průtok v označení těchto čerpadel vždy platný pro 2500 ot/min, a je vyznačen v l/min (dm3/min). Prostým výpočtem z geometrického objemu nebo naopak se úplně přesně nedopočítáte – údaj na štítku tady totiž udává skutečný změřený průtok, tedy o něco nižší než ten co by vyšel výpočtem, a naopak pokud vydělíte průtok otáčkami, vyjde vám o maličko menší číslo než je skutečný objem na otáčku.

 

Pozor na nulu na začátku označení!

Čerpadlo s označením A96X (nebo C96X – liší se jen směr otáčení) totiž dává celých 96 l/min při 2500 ot/min, zatímco čerpadlo A096X (C096X) jen 9,6 l/min při 2500 ot/min, tedy 10x méně. Nula na začátku totiž označuje že jde o čerpadlo s průtokem menším než 10 l/min (jakoby s desetinnou čárkou). Písmena A a C na začátku pak označují směr otáčení čerpadla A = levotočivé, C = pravotočivé čerpadlo. Provozní tlak se liší, a je vždy uveden na štítku. Max. provozní otáčky jsou většinou 3000-3500 ot/min (u větších velikostí ověřte v katalogu) , a je možno jich dosahovat při plném provozním tlaku.

 

Co znamená písmeno X na konci se nám zatím nepodařilo věrohodně zjistit – jde o nějaké označení typu či provedení (u nových typů GR_ a ECO to X údajně znamená hřídel jen zepředu, zatímco Y znamená hřídel skrz – pro možnost skládat čerpadla za sebe. Může to tedy být možná totéž i u starších typů, ale také nemusí). Na funkci to nemá vliv. Písmeno T na konci by mělo značit provedení pro příruby (uvnitř otvorů pro olej nejsou závity, místo toho jsou dva nebo čtyři otvory pro malé šrouby kolem nich, a je potřeba je opatřit přírubou, na kterou se pak teprve montuje šroubení pro hadici. Příruby mohou být rovné nebo (většinou) zahnuté). Písmeno M na konci označení by mělo značit metrický závit (bývá ve spojení s písmenem T a mělo by tedy značit metrický závit právě v dírách pro šrtouby pro příruby).

 

Hodnoty parametrů uvedené na štítku jsou vždy rozhodující.

 

– Orsta hydraulik:

U čerpadel (a všech dalších výrobků) od výrobce Orsta hydraulik je situace složitá, a bez katalogu se bohužel většinou neobejdete. V sekci ke stažení najdete katalogy většiny výrobků od Orsty, a parametry si tam snadno vyhledáte sami. Bohužel neexistuje žádný srozumitelný univerzální klíč, který by umožnil parametry vyčíst přímo ze štítku.

 

Rozhodující je vždy číslo TGL!

Katalogy věcí od Orsty hledejte vždy podle čísla TGL (TGL_____), které najdete na každém štítku výrobků Orsty, a to ve druhém řádku. Jedině tak najdete správný katalog a parametry budou správné. Nedejte se zmást prostým označením (např. A20R), které může patřit několika různým čerpadlům (a hydromotorům). Rozhoduje vždy TGL!

 

Akumulátory tlaku:

Byl jsem požádán, abych napsal krátké pojednání o akumulátorech tlaku, protože je to celkem zajímavý hydraulický prvek, který je v řadách kutilů málo známý. Sepsal jsem tedy velmi obecně pár vět, které najdete na samostatné stránce: Akumulátory tlaku . Pokud by někoho zajímaly podrobnosti, možná zapojení a podobně, můžete mi po přečtení stránky v odkazu napsat. Jde ale o relativně složitější problematiku, která vyžaduje určité znalosti. Úplný laik by se měl použití akumulátorů tlaku pokud možno vyhnout, pokud velmi dobře neví co dělá.